BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları: (BİRİNCİ BÖLÜM)

YazarMesaj

Aktiflik :
Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Right_bar_bleue

Deneyim :
Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Right_bar_bleue

Saygınlık :

Seviye :
Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Right_bar_bleue

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) Empty
MesajKonu: Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları: (BİRİNCİ BÖLÜM)   Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:  (BİRİNCİ BÖLÜM) EmptySalı Tem. 06, 2010 6:14 am

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları:

ÇÖKME

Yıkılış
(BİRİNCİ BÖLÜM)
Osmanlı Âyan Meclisi üyelerinden Şamlı Abdürrahman Paşa, devrinin sayılı şişmanlarından biriydi. 1918 kür mevsimini Karlsbad kaplıcalarında geçirmişti. Dönüşte Sadrazam Talât Paşa'yı Berlin'den İstanbul'a getiren trene bindi. Soyfa istasyonunda Bulgar hükûmet adamları Talât Paşa'yı karşılamaya geldiler. Sadrazam bir müddet onlarla görüştükten sonra, vagonda kendini seyredenlere işittiği haberin tatsızlığını hissettirmemek için Abdürrahman Paşa'ya alaycı bir sesle:
- Kaplıcalara gidiyorsun ama, bir türlü bu şişmanlıktan kurtulamıyorsun, dedi.
Abdürrahman Paşa:
- Evet efendim, bu semen beni öldürecek. Cevabını verdi.
Talât Paşa trene girmişti. Arkasını kompartımana dayayıp, sessizce bir ah ederek:
- Keşke ben ölseydim... diye içini çekti.
İstasyonda Bulgar ordusunun çözüldüğünü ve Sofya hükûmetinin tekli barış yapmak üzere İtilâf devletlerine başvurduğunu öğrenmişti.
Berlin'den İstanbul'a getirdiği müjdelerin artık hiçbir değeri kalmamıştı.
Talât Paşa'yı o hâli ile gözümün önüne getiriyorum. Bir yıl kadar özel kaleminde bulunmuştum. Bu sözünde samimî olduğuna hiç şüphe etmem. Gönülden bir vatan ve halk adamı idi.
Şamlı Abdürrahman Paşa yerine bir başkası olup da:
- Paşam, böyle olacağını bilseydiniz, Almanlarla beraber harbe girer mi idiniz? diye sorsaydı, acaba hiç olmazsa içinden ''Evet" cevabını verir mi idi? Sanmıyorum. Fakat kendi eli ile yazdığı hatıralarında niçin bu itirafta bulunmamıştır, doğrusu bunu da pek anlamıyorum. Artık bütün belgeler elimizdedir. Bu belgelerden anlaşılıyor ki bizim için Birinci Dünya Harbine girmemek, İkinci Dünya Harbine katılmamak kadar kolaydı. Şüphesiz daha da yerinde idi.
Geriye dönüp olup bitenleri kısaca gözden geçirelim. Balkan Harbini henüz kaybetmiştik. Tükenmiştik, silâhsızdık. Almanlar Marn'da durdukları için iki devlet grubu, Doğu'da ve Batı'da olanca kuvvetleri ile mıhlanmak üzere idiler.
Niçin girmiştik? Talât Paşa'nın hatıralarını okuyuncaya kadar ben de duraksamalı idim. Mustafa Kemal ve İsmet (İnönü) gibi askerlerin, birçok diplomatımızın ve Cavit gibi hükûmet adamlarının harbe girmekliğimiz aleyhinde olduklarını biliyordum. Bir kıt'a devletinin İngiltere ile müttefiklerine karşı zafer kazanamayacağı fikri, Türkiye'de hemen hemen umumî idi. Uzun sürecek bir harpte yenilecek devlet grubunun yanında bile bile nasıl ateşe atılırdık? Daha bir iki ay beklemiş olsaydık, iki taraf da bizi el üstünde tutacaktı. Düyun-u Umumiye'yi, demir yollarını idaremize soksak büyük gelir sağlayacaktık. Acaba niçin böyle yapmadık? Almanya ve müttefiklerinin mutlak zafer kazanacağını hesap edenler sorumlu hükûmeti inandırmışlar mı idi?

Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları: (BİRİNCİ BÖLÜM)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Falih Rıfkı Atay’dan çankaya anıları: (ÜÇÜNCÜ BÖLÜM)
» Falih Rıfkı Atay’dan Çankaya anıları: (DÖRDÜNCÜ BÖLÜM)
» Falih Rıfkı Atay’dan Çankaya anıları: (İKİNCİ BÖLÜM)
» İstek bölüm
» DX Ball 2 [776 Bölüm]