BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..


BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir


 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  


Paylaş | 
 

 Internet Üzerinde Düşünülmesi Gereken Konular ve Sorunlar

Aşağa gitmek 
YazarMesaj


avatar

Kayıt tarihi : 01/01/70
Aktiflik :
998 / 999998 / 999

Deneyim :
998 / 999998 / 999

Saygınlık :
998 / 999998 / 999

Seviye :
100 / 100100 / 100


MesajKonu: Internet Üzerinde Düşünülmesi Gereken Konular ve Sorunlar   Ptsi Haz. 28, 2010 9:32 am

Internet'in sınıf içinde kullanılmasının ötesinde daha geniş bir pencereden bakıldığında, Internet kullanımının getirdiği önemli sorunlar ve konular bulunmaktadır. Aşağıda bu konu ve sorunlar ele alınmıştır.

Internet'e sahip olanlar ve olmayanlar: Yeni sunulan teknoloji ile karşılaşıldığında sorulacak en önemli sorulardan birisi, bu teknolojinin KİM İÇİN olduğu sorusudur. Bilgisayarlar, sadece zengin insanlara, zengin insanların çocuklarını gönderdiği okullar da mı bulunmalıdır? Bu noktada, kimin sahip olması kimin sahip olmaması arasındaki fark azaltılacak, böylece bilgi herkese ulaşmış olacaktır. Bu da eğitim de eşitliği perçinleyecektir. Ancak, burada diğer önemli bir nokta da bu imkana sahip olmayan okullarda da bilgiye ulaşmadaki uçurum gittikçe artacaktır.
Öğretim: Bir an bilgisayarların her yere kurulduğunu varsayalım. Bir sonraki soru ise, bilgisayarları kullanacak öğretmenlerin eğitiminin nasıl yapılacağı sorusudur. Okul, bilgisayarları mevcut programa nasıl entegre edecektir? Yönetim, Internet üzerinden görülebilecek olan pornografik sitelere, başka bilgisayarlardan okul ağına yönelik bilgisayar korsanlarına ve ekipman hırsızlığına karşı ne tür önlemler alacaktır? Bu konulara yönelik verilecek eğitimin nasıl olacağı ise oldukça göreli olabilecektir. Öğretmenlerin eğitimi basit bir kelime işlem programının nasıl kullanılacağını öğretmekle sınırlı kalmamalı, bu konular da ciddi bir şekilde ele alınmalıdır.
Finansman: Şüphesiz, buraya kadar anlattıklarımızın hepsinde ortak sorun olarak finansmanı görüyoruz. Okulların bilgisayar donanımı, sınıf içerisine bir kara tahta koymak veya okul kütüphanesine kitap alıp raflara koymak ile karıştırılmamalıdır.
Bilgisayarların okula alınmasında;
-Düzenli bakım ve yazılım ihtiyaçlarının karşılanması
-Yazılımların güncelleştirilmesi
-Donanım eklenmesi ve tamiri gibi konular finansman açısından gözönünde bulundurulmalıdır.
Tüm bu sorunlara ve üzerinde düşünülmesi gereken önemli noktalara rağmen, Internet önümüzde bize birçok fırsatlar sunan önemli bir iletişim aracıdır. Şüphesiz, Internet'in öğretmenlerin yerini alacağı düşünülmemelidir; ancak, sınıf içerisinde önemli bir araç olarak kullanılması ve bunun nasıl daha etkin bir şekilde kullanılabileceği üzerinde durulmalıdır. Günümüz Internet'inde istenilen konuda bir çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilere ulaşım, istenilen bilgilerden ihtiyaca uygun olanlarını belirleme ve bu süreç içerisinde bilgiyi kullanan insan kadar bilgiyi çoğaltan insan yetiştirme konusuna da değinilmelidir.

Milli Eğitim Dergisi
Temmuz, Ağustos, Eylül 2000
Sayı 147 'den alıntıdır.

(1) Boldt, D. J., Gustafson, L. V., & Johnson, J. E.. "The Internet: A curriculum warehouse for social studies teachers", Social Studies, Sayı 86 , (1995), s. 105-116.
(2) Wilson, E.K., &Marsh II, G.E. "Social studies and the Internet revolutions", Social Education, Sayı 59, (1995), s. 198-202.
(3) Parmley, D.M. "Move over, superman", Vocational Educational Journal, Sayı 69, (1994), s. 51.
(4) SeguinA., & Seguin, C. "Window to the world", Vocational Educational Journal, Sayı 70, (1995), s. 30-33.
(5) Clemmit, S. "Accessible Internet data", Science Teachers, Sayı 63, (1996), s. 48-50.
(6) Dryl, O.E., & Kinneman, D.E. "Telecommunications: Gainning access to the world",Classroom Computer Learning, New Technology and Learning, Sayı 16, (1995), s. 22-31.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Internet Üzerinde Düşünülmesi Gereken Konular ve Sorunlar
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir :: Program ve Bilgisayar Merkezi :: Bilgisayar & İnternet-
Buraya geçin: