BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Resident Evil 5 Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Resident Evil 5 Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Resident Evil 5

YazarMesaj

Aktiflik :
Resident Evil 5 Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Resident Evil 5 Right_bar_bleue

Deneyim :

Saygınlık :

Seviye :
Resident Evil 5 Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Resident Evil 5 Right_bar_bleue

Resident Evil 5 Empty
MesajKonu: Resident Evil 5   Resident Evil 5 EmptyÇarş. Haz. 16, 2010 2:37 pm

İlk önce iki bölümden oluşan ve toplamda 10 - 15 dakika süren kısa bir demosu yayınlandı. Sonra bu demonun arası soğumadan oyunun yarısını kesintisiz oynamamıza izin veren üç chapter’lık özel sürüm DVD’si geldi dergiye. İkisini de oynadım bitirdim inceleme yazısını yazdım ettim... Şimdi Şubat ortasındayız ve ben çıkış tarihinden bir ay önce oyunun tamamını bitirmiş bulunuyorum. (Bu satırlar Sadece Kaan tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde kaleme alınmıştır. - Şefik)
RE5 toplamda altı chapter’dan oluşuyor ve bu chapter’lar da kendi aralarında üçe ayrılıyor. Ben ilk oynadığımda normal zorluk seviyesinde başlayıp 10 saatte bitirdim. Üç zorluk seviyesinden hangisiyle başlarsanız başlayın ilk seferde oyunu bitirmek gerçekten de çok zor. Sürüler halinde saldıran ve sinirden gözü dönmüş Afrika yerlilerini görünce shooter tarzı oynayıp hepsini öldürmeye kastım fakat o da ne? Mermi bitti düşman bitmedi; hatta biteceğine daha da çok geldi! FPS’de olduğu gibi hepsini kafasından vurup mermi tasarrufu yapayım dedim ama bu da işe yaramadı. Kafalarından vurduğumda ölmüyorlar sanki ben az önce tokat atmışım gibi yüzlerini tutuyorlardı. Yahu böyle şey olur mu? Bir şarjör mermi boşaltıyorum adamın kafasına bana mısın demiyor... Evet; mermi sayısı az düşman sayısı çok ve hepsi de kurşuna dayanıklı maşallah. Bu nedenle ilk sefer oynayanlar için söylüyorum: Kaçın! Sizden ne isteniyor? Kapıyı açacak anahtar mı? Tamam o halde ona odaklanın... Etrafınızdaki düşman sayısına takılmayın. Nasıl olsa hızlı hareket edemiyorlar hatta çoğu zaman yüzünüze bön bön bakıyorlar. Koşun haritayı açın nerede ne var iyice araştırın ve bölümü tamamlayın. Aksi takdirde iki adet tabanca mermisiyle 15 kişinin arasında kalabilirsiniz. Tabii ki her zaman kaçamıyoruz. Bazen kapıyı açacak olan anahtar ya da kart düşmanın üzerinde oluyor ve ancak onu öldürdükten sonra alınabiliyor. Savaşın kaçınılmaz olduğu durumlarda ise dokuz kutudan oluşan şeffaf envanter ekranı ve bu ekrana kısayol atayabileceğiniz yön tuşları devreye giriyor... Diyelim ki zorlu geçen bir çatışmanın ortasında kaldınız ve ölmek üzeresiniz merminiz de yok denecek kadar az. Envanter ekranını açıp önce yeşil bitkiyi yemek için hamle yaptınız. Tam yiyecekken kafaya odunu yiyip hakkın rahmetine kavuştunuz. Peki neden? Çünkü envanter ekranını açınca oyun devam ediyor ama siz duruyorsunuz. Hareket etmek içinse ekranı kapatmanız gerekiyor bu da size zaman kaybettiriyor. İşte bu nedenle yeşil bitkiye dört kısayoldan birini atayıp ok tuşlarıyla hemen ulaşabiliyorsunuz. Merminiz bitince de hemen mermisi olan diğer silaha kısayolla geçiş yaparak kendinizi savunabilir bu sayede ölmekten son anda kurtulabilirsiniz.
Ben düzeni şöyle oturtmuştum: Aşağı yön tuşu tabanca yukarı yön tuşu keskin nişancı tüfeği sağ yön tuşu yeşil bitki sol yön tuşu pompalı tüfek. Kalan diğer beş kutuya ise taktik yelekleri ve kurşunlar geliyor. Ne olur ne olmaz diye bir kutuyu boşta bırakıyorum. Her şey tamamen dolu olunca da Sheva’yla değiş tokuş ediyorum. Böyle bir dizilim yapınca daha hızlı ve atak oynadığınızı göreceksiniz.

Önceki yazılarda da belirttiğim gibi bu oyun genel anlamda RE4’ün Afrika şubesi gibi duruyor. Neredeyse her mekanda “ben burayı daha önce görmüştüm” hissine kapılıyorsunuz. Bu iyi bir şey değil. Her şey birbirinin aynı ve tekrarı olunca oyundan kopup sadece tek bir şeye odaklanıyorsunuz. Maskeli karakter kim? Aylardır tanıtım videolarında karşımıza çıkan ve serinin fanlarını meraktan kıvrandıran bu gizemli karakterle tanışmak için bölümleri hızlı hızlı geçiyorsunuz ve o an geldiğinde ise zaman duruyor adeta! “Anlatılmaz yaşanır” tadında bir bölüm bu. Tek kelimeyle mükemmel! Oyunu bitirdikten sonra video bölümünden defalarca kez izledim. Ha bu arada aklıma gelmişken... Oyunu bitirdikten sonra istediğimiz chapter’ı seçip oynayabiliyoruz. Daktilonun kaldırılıp yerine Auto Save ve Checkpoint sisteminin getirilmesine uyuz olsam da bu “bölüm seçme” hadisesini gördükten sonra fikrimi değiştirdim. Oyunda sevdiğiniz bölümleri oynamak ya da ara videoları baştan sona film gibi izleyip oynamış kadar olmak; seçim sizin... İkinci oynayışınızda nerede ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden ve silahları tamamen upgrade ettiğinizden nispeten daha eğlenceli oluyor oynayış. Painkiller oyununda olduğu gibi kurşunu falan düşünmeden sıka sıka ilerliyorsunuz. Yani şöyle; ilk oynadığınızda zorluk seviyesi yüzünden cefayı çekeceksiniz. Oyuna ikinci kez başladığınızda ise sefasını süreceksiniz. Açılan ekstralara ve paralı asker oyununa da biraz takıldıktan sonra başka oyunlara yöneleceksiniz zira RE5’te zombi vuracağınıza Left 4 Dead oynamak daha mantıklı.

Muhteşem bir görsellik atmosfer yoksunu sıradan bir oynayış... Maskeli gizemli karakteri de gördük rahatladık... Peki ya sonra? Sonrası yok maalesef...

Resident Evil 5 Resident-evil-5

Resident Evil 5
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Resident Evil 4 Cd Key
» Resident Evil 5
» Resident Evil 4
» Resident Evil 4
» Resident evil 4 anlatım!!!