BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Oktay Sinanoğlu Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Oktay Sinanoğlu Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Oktay Sinanoğlu

YazarMesaj

Aktiflik :
Oktay Sinanoğlu Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Oktay Sinanoğlu Right_bar_bleue

Deneyim :

Saygınlık :

Seviye :
Oktay Sinanoğlu Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Oktay Sinanoğlu Right_bar_bleue

Oktay Sinanoğlu Empty
MesajKonu: Oktay Sinanoğlu   Oktay Sinanoğlu EmptyC.tesi Nis. 24, 2010 4:07 pm

Oktay Sinanoğlu

1935 yilinda dogdu. Adi Oktay Sinanoğlu

1953/18 yas - ****** tarafindan 1928 yilinda kurulmus
TED Yenisehir Lisesi'ni burslu olarak okudu ve
birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla kimya muhendisligi okumak uzere ABD'ye gitti.

1956/21 yas - ABD Kaliforniya Universitesi, Berkeley Kimya Muhendisligi'ni birincilikle bitirdi.

1957/22 yas - Massachusetts Institute of Technology'yi (MIT) 8 ayda birincilikle bitirerek Yuksek Kimya Muhendisi oldu.

1960/25 yas - Yale Universitesi'nde "asistant professor" yardimci docent) olarak calismaya basladi.

1961/26 yas - Atom ve molekullerin cok elektronlu kurami ile "associate professor" (docent) ve 50 yildir cozulemeyen bir matematik kuramini bilim dunyasina kazandirarak "full professor" (profesor)
unvanini aldi. Bu unvan ile MODERN UNIVERSITE TARIHININ VE YALE UNIVERSITESI TARIHININ (son 300 yildaki) EN GENC PROFESORU oldu.

1964/29 yas - ODTU'ye danisman profesor oldu. Yale Universitesi'nde ikinci bir kursuye daha profesor olarak atandi.

Dunyada yeni kurulmaya baslayan MOLEKULER BIYOLOJI dalinin ilk birkac profesorunden biri oldu (Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalinin cozelti icinde o halde nasil durdugunu kesfeden adam - solvofobik kuvvet).

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne uye olarak secildi. Buraya secilen ilk ve tek Turk oldu. Iki defa Nobel'e aday gosterildi. Defalarca Nobel Akademisi'nin istegi uzerine Nobel'e adaylar gosterdi.

Dunyanin sayisiz yerinde sayisiz buluslari ve teoremleri ile ilgili sayisiz konferans verdi. Su anda 67 yasinda 26 yasindan beri devam ettigi Yale Universitesi'nde Molekuler Biyoloji ve Kimya olmak uzere iki kursude profesor ve son 7 senedir gorev yaptigi Yildiz Teknik Universitesi'nde ise Kimya dalinda olmak uzere bir kursude profesor olarak gorevini surduruyor.

"...Ben baktim, Turk Bayragi, ****** karsimda, cam cerceveli oldugu icin bayragin ustunde kendi yansimami goruyorum. Icimden yemin ettim, dedim ki:
Gidecegim ve orada soz sahibi olacagim, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada ugrasacagim. O zaman anlamistim ki burada kalirsam Amerika'nin kolesi olurum, oraya gidersem Amerika'nin efendisi olur, buraya gelip onlarla daha rahat mucadele ederim. Ve iste bizi gonderdiler..."

Hicbir zaman Amerikan vatandasi olmayi dusunmedim. Aklimdan dahi gecmedi. Ben atalarimdan beri Turk kimligimle varim. Ne yaptiysam o sayede yaptim. Ona buna yaranayim diye degil. Otuz yilda bak milleti ne hale soktular. Simdi de 'aclikla' terbiye ediyorlar. Ayarli basinin kose yazarlarindan biri gecenlerde Avrupa Birligi'ne girmenin yararlarindan diye 'O zaman bu ay yildizli pasaport ile Avrupa
kapilarina gitmenin utancindan kurtulacagim' diyor. Tanri, bu millete acisin..."

Oktay Sinanoğlu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AKBAL, OKTAY
» Oktay Akbal’ın Hayatı
» OKTAY KAYNARCA'NIN OKUDUĞU ŞİİRLER
» Ahmet Oktay kimdir, hayatı, eserleri