BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Fabl Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Fabl Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Fabl

YazarMesaj

Aktiflik :
Fabl Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Fabl Right_bar_bleue

Deneyim :

Saygınlık :

Seviye :
Fabl Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Fabl Right_bar_bleue

Fabl Empty
MesajKonu: Fabl   Fabl EmptyC.tesi Şub. 05, 2011 5:15 pm

Fabl

Hayvanlar ya da cansız varlıklar arasında geçen bir olayı, çoklukla manzum olarak anlatan ve öğüt veren yazılara fabl denir. Fabl türü eğitim ve öğretimde çokça kullanılır. Konu oldukça kısadır. Kahramanlar insan karakter ve davranıĢlarına sahip hayvan, bitki ve cansız varlıklardır. Eski Türk Edebiyatında kıssadan hisse adı verilen bu türün örneklerine Sadi’nin Bostan ve Gülistan ve Mevlana’nın Mesnevisinde de çokça rastlanır. Eski Edebiyatımızda fabl türünün en bilinen eseri 15. Yüzyıl Ģairi ġeyhî’nin Harname isimli eseridir. Dünya Edebiyatında bu türün tanınmıĢ isimleri Ezop ve Lafonten’dir (La Fontaine). Hint yazarı Beydaba’nın fabl türündeki önemli ve tanınmıĢ eseri Kelile ve Dimne’dir. Edebiyatımızda Tanzimat döneminde ġinasi önce Lafonten’den tercümeler yapmıĢ sonra kendisi de fabl türü eserler ortaya koymuĢtur. Orhan Veli Kanık ve Sabahattin Eyüboğlu’nun Lafonten’den yaptığı tercümeler de önemlidir. Günümüzde özellikle çocuklara yönelik eser veren yazar ve Ģairlerimiz fabl türüyle birbirinden güzel ürünler ortaya koymaktadırlar.
LEYLEĞĠN AKLI Güvercinin biri yüksek bir hurma ağacına yuva yapmıĢtı. Orada yumurtluyor, yavrularını orada besliyordu. Güvercinin böyle yüksek bir ağaçta yavru beslemesi çok zor oluyordu. Hayvancağız yavrular yavrulamaz bir tilki geliyor, güvercini korkutuyordu:
-Ya yavrularını aĢağı at ya da ağaca tırmanıp hepsini yok edeceğim, diyordu. Güvercin korkudan tir tir titriyor, yavrularını aĢağı atıyordu. Tilki de afiyetle onları yiyordu. Güvercin yine yumurtlamıĢ, korku içinde yuvasında büzülüp kalmıĢtı. O sırada bir leylek gelerek güvercine selam verdi, hatırını sordu. Üzüntülü olduğunu görünce, bunun sebebini sordu. Güvercin olanları aynen anlattı. Bunun üzerine leylek: -Bak sana bir akıl öğreteyim. Tilki yine gelirse dersin ki, ben artık sana yavrularımı atmayacağım. Çıkabilirsen çık al. Beni ele geçiremezsin. Ben uçar kurtulurum, ancak yavrularımı alabilirsin. Bu sözleri söyledikten sonra leylek uçup gitti. Bir su kıyısına kondu. Tilki yeniden hurma ağacının altına geldi. Bağırıp çağırdı. Güvercinden yavrularını istemeye kalkıĢtı. Güvercin leyleğin kendisine söylediği sözleri tilkiye söyledi... Tilki: -Ġyi ama, dedi, bu aklı sana kim öğretti?
Güvercin: -Kim olacak, leylek.
-Ben ona Ģimdi kim olduğumu göstereyim de anlasın, dedi.
Irmak kıyısına koĢtu. Leyleği görünce ona yaklaĢtı. -Leylek, dedi. Söyle bakayım, rüzgâr sağdan eserse ne yaparsın, soldan eserse ne yaparsın, baĢını hangi yöne çevirirsin?
Leylek:
-Sağdan eserse baĢımı sola, soldan eserse sağa çeviririm.
Tilki: -Ya dört yönden rüzgâr eserse?
Leylek:
-O zaman baĢımı kanatlarımın arasına alırım.
Tilki:
-Bu iĢi nasıl yaparsın? Ġnanmam doğrusu. Böylesini hiç görmedim. Siz kuĢlar öteki hayvanlardan daha akıllısınız herhalde...
Leylek, tilkinin bu konuĢmasından çok memnun kalmıĢtı.
-Bak yapayım da, bir kere de sen gör. Leylek baĢını kanatlarının arasına aldı. Tilki hemen leyleğin üzerine atıldı. Leyleği boğdu.
Tilki:
-Ey kendinin düĢmanı, dedi. Güvercine akıl veriyorsun da, kendin neden akıllı olmuyorsun? Bak düĢmanın seni avladı.

Fabl
1 sayfadaki 1 sayfası