BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

çiftçilik  Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

çiftçilik  Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

çiftçilik

YazarMesaj

Aktiflik :
 çiftçilik  Left_bar_bleue998 / 999998 / 999 çiftçilik  Right_bar_bleue

Deneyim :

Saygınlık :

Seviye :
 çiftçilik  Left_bar_bleue100 / 100100 / 100 çiftçilik  Right_bar_bleue

çiftçilik  Empty
MesajKonu: çiftçilik     çiftçilik  EmptyPerş. Tem. 01, 2010 9:37 am

Bu madde ziraat maddesine çok benzemektedir ve bu ikisinin tek başlık altında birleştirilmesi önerilmektedir.Tarım; Bitkisel ve Hayvansal ürünlerin üretilmesi, bunların kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, bu ürünlerin uygun koşullarda muhafazası, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanmasına denir.Bu bilim dalı bilimsel bilginin yanısıra özel yetenek ve önsezi gerektirir. Uygulamalı bir bilim dalı olup, Amacı insanların yararına ekonomik değerler elde etmektir.Tarım, iki temel üretim dalından oluşur. Bunlar Bitkisel Üretim ve Hayvansal Üretim dir. Bu iki temel tarımsal üretim dalı ve hatta tanımları arasındaki tek ayrım, kullandıkları materyalin birinde bitki ötekinde ise hayvan materyali oluşudur. Hayvansal üretimi tarımın dışında kabul etmek, günümüz gerçeklerine aykırı ve çağın gerisinde kalmış bir görüştür ve ancak geri kalmış ya da gelişmekte olan toplumlarda geçerlidir. Çünkü bu iki temel üretim kolu, birbirine gereksinimi olan, birbirini tamamlayan ve destekleyen iki üretim dalıdır. Bu nedenle de, gelişmiş ülkelerde hayvansal üretim hayvan tarımı anlamına gelen terimlerle ifade edilir. Örneğin İngilizce karşılığı "Animal Husbandry", Fransızca karşılığı L'Agriculture animal" ve Almanca karşılığı ise "Tierproduktion"dur.[değiştir] Bitkisel ÜretimTarla Bitkileri Bahçe Bitkileri Meyve yetiştiriciliği Turunçgil yetiştiriciliği Yumuşak Çekirdekli Meyve Yetiştiriciliği Sert çekirdekli Meyve Yetiştiriciliği Üzümsü Meyve Yetiştiriciliği Akdeniz Tropik ve Subtropik meyveler Yetiştiriciliği Sebze yetiştiriciliği Bağ Yetişitriciliği Süs Bitkileri Yetiştiriciliği [değiştir] Hayvansal üretimSığırcılık Atçılık Koyunculuk Besicilik Kanatlı Hayvan ve Yetiştiriciliği Arı Yetiştiriciliği İpek Böcekçiliği Kürk Hayvancılığı Su Ürünleri Ev Hayvanları [değiştir] Tarımın bu iki temel üretim dalına yardımcı disiplinler iseBitki Koruma Arsa ve Arazi Düzenlemesi Biyoteknoloji ve Biyoyakıt Dış Ticaret Depolama ve Depolama Teknolojileri Genel Üretim Bilgileri Genetiği Değiştirlimiş Organizmalar Gıda Güvenlik Sistemleri Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları Kırsal Kalkınma Destekleri - Teşvik ve Yatırımlar Kooperatifçilik Organik Tarım Örtüaltı Yetiştiriciliği Tarım Ekonomisi Tarımsal Mekanizasyon Tarım Tedarik Tarım Teknolojisi Tarımsal Yapılar ve Sulama Toprak Analizi ve Gübreleme Toprak Bilgisi Topraksız Tarım Zirai İlaçlama Teknikleri gibi Tarım Gıda ve Hayvancılık sektörlerinde kolektif üretim, kalkınma ve istikrar için var olması gereken disiplinlerdir.

çiftçilik
1 sayfadaki 1 sayfası