BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..


BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir


 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  


Paylaş | 
 

 Internet'in Sunduğu Hizmetler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj


avatar

Kayıt tarihi : 01/01/70
Aktiflik :
998 / 999998 / 999

Deneyim :
998 / 999998 / 999

Saygınlık :
998 / 999998 / 999

Seviye :
100 / 100100 / 100


MesajKonu: Internet'in Sunduğu Hizmetler   Ptsi Haz. 28, 2010 9:29 am

Elektronik Posta
Elektronik posta mektuplarınızı Internet ortamının sağladığı iletişim sistemini kullanarak elektronik yollarla göndermenizi sağlayan servislerin genel adıdır.
Mektubunuzda düz yazının yanı sıra, resim, grafik, ses, program formatındaki bilgilerinizi de gönderebilirsiniz.

E-posta gönderip alabilmeniz için bir e-posta adresinizin olması gerekir.

Servis sağlayıcıları, kullanıcılarına, bir ya da birkaç e-posta adresi verebilir. İş yeriniz de size e-posta adresi verebilir.

E-posta adresinizin @ ("at", et diye okunur. Türkçe anlamı "-da" dır.) işaretinden önceki, kullanıcı ismi kısmını siz belirleyebilirsiniz. Bu kısım kendi isminizden ya da takma isminizden oluşabilir.

Kullanıcı ismi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar:

Kullanıcı ismi küçük harflerden oluşur.
Kullanıcı isminde boşluk, virgül, parantez kullanılmaz.
Kullanıcı isimleri sayı, alt çizgi, nokta gibi özel karakterler alabilir.
Kullanıcı isimlerinde Türkçe karakter kullanılmaz.
Örnek: e-posta adresi
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
(Örnek)
Servis sağlayıcıların verdiği e-posta adresleri genellikle [email]isim@servissağlayıcınız.com[/email] şeklindedir.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

İşyerinden alınan e-posta adreslerine örnekler

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Selma, Büyük Kolej' de çalışıyor. Büyük Kolej bir eğitim kurumu olduğu için de "edu" kısaltması kullanılmış. "tr" de Türkiye anlamına geliyor

E-posta programlarındaki kısaltmaların anlamaları
Kimden (From) : Mektubun kim tarafından yazıldığını gösterir.
Kime (To) : Mektubun gönderileceği kişinin e-posta adresi yazar
Konu (Subject) : Mektubun hangi konu ile ilgili olduğu yazar. Mektubunuz ilgili kişiye ulaştığında, posta kutusunda, mektubun hangi konuda olduğunu görecektir. Mektubunuzun okunmadan silinmemesi için mektubun içeriğini anlatan bir başlık seçmeniz önemlidir.
Karbon Kopya (cc) : Eğer mektup birden fazla kişiye gönderilecekse ve bu kişiler mektupla ikincil derecede alakalı iseler bu kısım kullanılır.
Gizli Karbon Kopya (bcc) : Mektubu alan kişiler sadece Kime ve Karbon Kopya bölümlerini görebilirler. Bu kısımdaki bilgileri göremezler.

Adres Defteri:
Düzenli olarak mektup gönderdiğiniz kişilerin e-posta adreslerini saklayabileceğiniz bölümdür. Adres defterine bu kişilerin adreslerini kendiniz ekleyebilir veya aldığınız mektuplardaki adresleri adres defterinize kaydedebilirsiniz.
Adres defterinde kayıtlı kişilere mektup gönderirken bu kişilerin adreslerini tekrar yazmanıza gerek yoktur. Adres defterinde kayıtlı olan kişilere mektup göndermek için listedeki isimlerinin üzerine çift tıklamak yeterli olacaktır.
Adres defterine kişileri eklerken, bu kişilere takma isim verebilirsiniz ve mektup gönderirken de "Kime" kısmına sadece takma ismini yazabilirsiniz. Böylelikle tüm adresi aklınızda tutmanıza gerekmez.

E-Postayı Göndermek
Adresi, konuyu ve mektubunuzu yazdıktan sonra sıra mektubunuzu göndermek için, eğer Internet' e bağlıysanız, gönder düğmesini ya da menüden gönder seçeneğini seçin. Mektubunuz bir iki dakika sonra eğer bir sorun yoksa yerine ulaşacaktır.
Mektubunuza ek olarak başka dosyalar da göndermek istiyorsanız, bu dosyaları, mektubunuza eklemelisiniz. Ekle menüsünden bunu yapabilirsiniz. Eklediğini dosya mektubunuz ile birlikte iletilmesi gereken adrese ulaştırılır. Eğer gönderdiğiniz dosya büyük bir dosya ise mektubunuzun ulaşma süresi uzayabilir.

İmza:
Mektuplarınızın sonuna, kişisel bilgileriniz içeren "imza" nızı oluşturabilirsiniz. İmzanız adız, ünvanınız, e-posta adresleriniz ve iş adresinizden oluşabileceği gibi beğendiğiniz bir vecizenizden de oluşabilir. Hatta semboller kullanarak resim de yapabilirsiniz ya da olan bir resmi imza olarak atayabilirsiniz.

E-Postayı Okumak
Yeni gelen mektuplarınızın posta kutusuna indirilmesi için bu işlevi yapan düğmeyi seçin. E-postanızı okumanıza olanak sağlayan programların genelde yeni mektuplardan haberdar etme özellikleri de vardır. Gelen mektupların olduğu klasör açıldığında mektupların konusu, gönderenin adresinin, mektubun konusunun ve gönderiliş tarihinin olduğu bir liste gelecektir. Mektubun üzerine tıklayarak içeriğini görebilirsiniz.

E-Postayı Yanıtlamak
Aldığınız mektubu yanıtlamak istiyorsanız, yeni bir ileti oluşturmanız gerekmiyor. Menüden ya da araç çubuklarından yanıtla seçeneğini seçerek yanıtlayabilirsiniz.
Yanıtla düğmesine bastığınızda size mektubu gönderen kişinin e-posta adresi otomatik olarak "Kime(To):" bölümüne yazılır. "Konu(Subject):" kısmı da "Re:gönderenin yazdığı konu" şeklinde doldurulmuştur. Mesajın gövdesinde cevaplanan mektubun orijinal kopyası vardır. İstenirse bu kısım silinebilir.

Posta Sekmesi:
Eğer mektubunuz yazdığınız adrese ulaştırılamamışsa mektubunuz geri döner. Geri dönen postanızın adresini kontrol edin. Sonra tekrar gönderin. Ağda bir sorun yoksa postanız yerine ulaşacaktır.

E-Posta Grubu
E-posta grubu insanların sanal dünyada kurdukları, belli sınırları ve kuralları olan topluluklardır. Üyesi olunan bir e-posta grubunda ortak bir e-posta hesabına atılan bir mektup aynı anda grubun tüm üyelerine dağılır. Her e-posta grubunun en az bir grup yöneticisi vardır. Bazı e-posta gruplarında gelen bütün mesajlar önce yöneticinin kontrolünden geçer, onaylanan mesajlar gruba dağılır onaylanmayanlar silinir; bazı gruplarda ise mesajlar yönetici onayından geçmeden gruba otomatik olarak dağılır.
Sınıfta bulunan öğrenciler için, iş yerinde aynı projede çalışanlar için, okuldaki öğretmenler için e-posta adresi yaratılabilir. Böylece tüm gruba tek bir adresten ulaşıp, duyuruları iletebilirsiniz.
Ücretsiz e-posta grubu adresi almak istiyorsanız, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresine bağlanmanız yeterli olacaktır

E-posta gruplarına mektup gönderirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar

Eğer göndereceğiniz mektup tek kişiyi ilgilendiriyorsa, mektubu tüm gruba göndermeyin. Kişisel diyaloklarınızı gruba taşımayın.
Grubu ilgilendirmeyen, zaman kaybı yaratacak konularda gruba mektup göndermeyin.
Mektubunuzdaki ifadelerden kimsenin rahatsız olmayacağından emin olun.
Büyük harf kullanmamaya özen gösterin. Çünkü, sanal ortamda büyük harf bağırmak anlamına gelir.
(Öneri) [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresinden, kendinize bir grup da oluşturabilirsiniz. Grup yöneticisi de siz olursunuz.

Ücretsiz E-Posta (Free e-mail)
Servis Sağlayıcınız, işyeriniz dışında, web sayfaları üzerinden ücretsiz e-posta hesabı alabilirsiniz. Bu hizmeti alabileceğiniz çeşitli kuruluşlar var.Bu kuruluşlardan e-posta adresi aldığınızda size mektuplarınızı web üzerinden okuma imkanı da verirler. Web üzerinde de yukarıda anlattığımız işlemleri yapabilirsiniz.

Ücretsiz e-posta adresi veren sitelerden bazılarının adresleri:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
E-posta adresi almak için bu adreslerden birine bağlanın.
Yeni kullanıcılar için olan bağlantıya tıklayın (New User, Sing Up Here).
Öncelikle kullanıcının ve adresi veren kurumun haklarını içeren sözleşmeye onay "agreement" vermeniz gerekir
Daha sonra yeni kullanıcı tanımlarının bulunduğu bir form doldurursunuz. Kullanıcı ismi ve şifre kısmı bu formda en çok dikkat edilmesi gereken bölümlerdir.
Bu formu doldurup, gönderdiğinizde eğer seçtiğiniz kullanıcı ismi, diğer bir kullanıcı tarafından kullanılmıyorsa siz artık bu kurumdan ücretsiz e-posta almış olursunuz. Eğer seçtiğiniz isim kullanılıyorsa size seçenekler sunar ya da tekrar yaratmanızı ister. Bu işlem her e-posta adresinin tek kullanıcıya ait olası gerektiği içindir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Internet'in Sunduğu Hizmetler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir :: Program ve Bilgisayar Merkezi :: Bilgisayar & İnternet-
Buraya geçin: