BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ

YazarMesaj

Aktiflik :
KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Left_bar_bleue998 / 999998 / 999KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Right_bar_bleue

Deneyim :
KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Left_bar_bleue998 / 999998 / 999KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Right_bar_bleue

Saygınlık :

Seviye :
KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Left_bar_bleue100 / 100100 / 100KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Right_bar_bleue

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ Empty
MesajKonu: KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ   KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ EmptyÇarş. Mart 07, 2012 6:47 pm

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ 423671_387157914629276_182258655119204_1521127_1293994671_n

Askeri yetkililerce sık sık ziyaret edilen Halime çavuşa (sağdan ikinci) İstiklal madalyası takılıp maaş bağlanmıştı.
HALİME ÇAVUŞ (KOCABIYIK) Kastamonu’da doğan, anne-babasının “kızım gitme” şeklinde yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı.Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Bir Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.Bir keresinde İnebolu’dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa’ya rastladı. Ancak rastladığı kişinin O olduğunu bilmiyordu Mustafa Kemal Paşa “Sen üşüyor musun böyle?” diye sordu. “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” dedi. Paşa kafa kağıdını istedi. Verdi. “Sen kız mısın?” “Evet.” Gün geldi savaş bitti, ancak o ne asker üniformasını çıkardı ne de her sabah traş olmaktan vazgeçti. Savaş sonrası Mustafa Kemal tarafından Ankara’ya çağrıldı. Ailesi önce korktu, Paşa Halime’yi neden çağırıyordu ki? “Gitme” dediler,o yine dinlemedi ...Kapıda yavere “Paşa hangisi bilmiyorum” dedi. Yaverin “soldaki ” demesiyle koşup elini öptü. Savaş sonunda Çankaya Köşkü’nde ****** tarafından 15 gün misafir edildi ve İstiklal Madalyası aldı. 1976 yılında köyünde öldü. O’nun “ Seni yollamıyorum, bizim kızımız ol” önerisine “Annem babam beni bekler” şeklinde cevap veren Halime Çavuş, “Ben ana-babaya itiatli evlada saygı duyarım” diyen Mustafa Kemal Paşa tarafından çeşitli hediyeler verilerek tekrar evine yollandı ve kendisine maaş da bağlandı.75 yaşında hayata gözlerini yumdu. Şahizer Kocabıyık, aynı zamanda halası olan manevi annesini şöyle anlattı: “Kendisiyle ilgili fazla bir şey anlatmazdı. Ama evimize sürekli üst rütbeli askerler gelirdi. Onlarla uzun uzun konuşurdu. Erkek gibi yaşamaya alışmıştı. Ceketini ve pantolonunu hiç çıkarmazdı. Her sabah sakal tıraşı olurdu. Hiç sakalı yoktu, ama yine de sakal tıraşı olmayı hiç ihmal etmezdi.” (aa) KASTAMONU - Kurtuluş Savaşı’nda erkek kılığına girerek mühimmat taşıyan Halime çavuşun hatırasını, manevi kızı 65 yaşındaki Şahizer Kocabıyık yaşatıyor.

KAHRAMAN HALİME ÇAVUŞ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kahraman
» Şanışer - Bırak Beni Kendi Halime
» ÖLÜMSÜZ KAHRAMAN