BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

ACİL TIP TEKNİSYENİ Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

ACİL TIP TEKNİSYENİ Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

ACİL TIP TEKNİSYENİ

YazarMesaj

Aktiflik :
ACİL TIP TEKNİSYENİ Left_bar_bleue998 / 999998 / 999ACİL TIP TEKNİSYENİ Right_bar_bleue

Deneyim :
ACİL TIP TEKNİSYENİ Left_bar_bleue998 / 999998 / 999ACİL TIP TEKNİSYENİ Right_bar_bleue

Saygınlık :

Seviye :
ACİL TIP TEKNİSYENİ Left_bar_bleue100 / 100100 / 100ACİL TIP TEKNİSYENİ Right_bar_bleue

ACİL TIP TEKNİSYENİ Empty
MesajKonu: ACİL TIP TEKNİSYENİ   ACİL TIP TEKNİSYENİ EmptyPaz Nis. 04, 2010 9:02 am

ACİL TIP TEKNİSYENİ

TANIM

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

GÖREVLER

- Yaraları tedavi eder, sarar,
- Şiddetli kanamaları önler,
- Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,
- Zehirli maddeleri vücuttan temizler,
- Deriyi yıpratan maddeleri temizler,
- Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,
- Tansiyon ölçer, iğne yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Tansiyon aleti,
- Pamuk,
- Merhemler, ilaçlar,
- Sonda aletleri,
- İlk yardım çantası,
- Sargı bezi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Acil tıp teknisyeni olmak isteyenlerin;
- İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
- Dikkatli, temiz, titiz,
- Soğukkanlı,
- Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,
- Bedence sağlam ve güçlü
kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır.
MESLEKTE İLERLEME
Sağlık meslek liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde,Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerine istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Çalışma hayatında ise; Ayrıca değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ve beceri ile yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır.
BENZER MESLEKLER: İlk yardım ve acil bakım makineleri operatörü, Hemşire, Sağlık memuru.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir.Mesleki bilgi ve beceriye göre asgari ücretin 1,5 katı kadar ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri

ACİL TIP TEKNİSYENİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anestezi Teknisyeni .
» manhunt 2 trainer çok acil!!!
» Costantineden Acil Satılık 31 Lwl Savascı..
» GÜÇLÜ BEDEN BK ALINIR ACİL!!!!