BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Hitman Blood Money Uyeols10
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..

Hitman Blood Money Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Hitman Blood Money

YazarMesaj

Aktiflik :
Hitman Blood Money Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Hitman Blood Money Right_bar_bleue

Deneyim :
Hitman Blood Money Left_bar_bleue998 / 999998 / 999Hitman Blood Money Right_bar_bleue

Saygınlık :

Seviye :
Hitman Blood Money Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Hitman Blood Money Right_bar_bleue

Hitman Blood Money Empty
MesajKonu: Hitman Blood Money   Hitman Blood Money EmptyC.tesi Şub. 26, 2011 10:57 am

Hitman Blood Money
Hitman Blood Money Hitman-Blood-Money-Logo
AÇIKLAMA

Şöyle bir dönüp geriye bakıyorum da Hitman'le tanışmamızın üzerinden 6 yıl geçmiş. İlk oyun 2000 yılında piyasaya sürülmüştü ve küçümsenmeyecek bir hayran kitlesi oluşturmuştu. 2002 yılında Hitman Silent Assassin ve 2004 yılında Hitman Contracts ile seri devam etti. Hitman artık herkes tarafından tanınan bir karakter olmuştu. Hitman sürekli kendini yenileyen bir oyun oldu. Fakat bunlar genelde grafik ve ses gibi teknik detaylarda oldu. Oynanış ve kontrollerin rahat olması nedeniyle herhangi bir değişikliğe gidilmemesi gayet iyi. Şimdi ise karşımızda serinin son oyunu Hitman Blood money var. Barkodlu keltoşu özlemiştik doğrusu.

Hitman serinin yeni oyununda yine teknik özellikler olarak bayağı gelişmiş olarak çıkıyor karşımıza. Bunlara yazımızın sonunda değinsek daha iyi olur.

Serinin yeni oyununda yine birçok farklı mekan gezip çeşitli cinayetler işliyoruz. Ama bu sefer durum biraz farklı. Artık tek bir yol izleyerek görevleri bitirmiyorsunuz. Bölüm içinde türlü yollar deneyebilir, istediğiniz taktiği kullanabilirsiniz. İster ortalığı kan gölün çevirirsiniz, ister kimseleri şüphelendirmeden işinizi halledersiniz. Bu tamamen oyuncuya bırakılmış. Oyunun ömrünü uzatan bir etken olarak sayabiliriz.

Hitman oyunlarında her zaman silah olarak en nadide parçaları buluruz. 4. oyunda da gelenek bozulmuyor. Oldukça geniş bir silah yelpazeniz var ve hepsi gerçeği esas alınarak birebir yapılmış. Tabancalar, hafif ve ağır makineli tüfekler ve de Hitman'ın en etkili silahlarından biri olan sniper. Bu silahları bölüm geçtikçe geliştirebileceksiniz. Artık bölüm sonlarında para kazanıyorsunuz ve bu parayı çeşitli yerlerde harcayabiliyorsunuz. Bu yerlerde biride silahlarınız. Tabancanıza susturucu veya lazer sight gibi eklentiler yapabiliyorsunuz. Bu tabii ki başlangıç. Mesela ben 3. bölüm için tabancama birkaç eklenti yaptım ve inanılmaz güçlü oldu. Kim bilir makineli tüfeklere yaptığınız eklentilerle neler yapılabileceğini siz düşünün. Büyük katliamlara imza atacağınızı söyleyebilirim.

Bölümleri tamamladıkça bir miktar paranın hesabınıza eklendiğini söylemiştim. Bu para ile çeşitli ekipmanlarda almanız mümkün. Ayrıca kimliğiniz açığa çıkmışsa kimlik değişikliği için rüşvette verebiliyorsunuz. Eğer çok paragöz iseniz size tavsiyem bölüm içerisinde verilen yan görevleri de yapmanız. Böylece kasanıza ekstra para ekleyebilirsiniz. Bu görevlerde pek zorlanacağınızı sanmıyorum.

Kılık değişikliği yine en çok kullandığımız özellik olacak. İşinizi sessiz halletmenizde yardımcı olan yegane silahımız yine boğma teli. Ama bazı bölümlerde ekmek bıçağı gibi birçok farklı aletle de işinizi görebilirsiniz. Cesetleri ortada bırakmamak için sandık ve çöp kutularını kullanmayı ihmal etmeyin. Saklanmak için dolapları kullanabilirsiniz. Fakat fark edilmişseniz dolaba saklanmak hiçbir işe yaramıyor. Ufak bir ipucu vereyim. Eğer öldürdüğünüz elemanın bulunduğu yerde ışıkları kapatma şansınız varsa kapatın. Cesetlerin görülmesi bir nebze olsun zorlaşıyor. Birde her sivilin kafasını çevirip size bakması sinir bozucu bir durum. Zaten böyle bir tipten şüphelenmeleri de çok normal aslında.

Kılık değiştirmenin oyunda öneminin çok büyük olduğu doğru. Ancak şüpheli hareketle yaptığınız zaman düşmanlarınızda ne yapmak istediğinizi anlamaya çalışıyorlar. Eğer şüpheli hareketlerde ısrarcı olursanız silahla tehdit edilmeye başlıyorsunuz. Kafanız bozulurda ateş açmaya başlarsanız çok kısa bir süre içerisinde onlarca düşman olay yerine geliyor ve sizi süzgece çeviriyorlar.

HBM'de (kısaca böyle yazalım) aksiyon yönü biraz yoğun. Ama sakın Contract'taki kadar beklemeyin. Contract zaten serinin en kötü oyunuydu kabul edilebilir. Hitman'de zorunlu kalmadıkça ateşli silah kullanmamak gerekiyor. Çünkü işinizi sessiz sedasız halletmeniz bölüm sonlarında alacağınız unvana ve paraya direk etki ediyor. Fakat baktınız olacak gibi değil önünüze geleni temizleyerek de bölümü bitirmeniz mümkün. Elinizde silah olmadığı zaman karşınızdaki düşmandan pek çekinmenize gerek yok. Ajanımız tek tuşla düşmanın silahını alıp ona karşı kullanabiliyor. Birazda yapay zekadan bahsedelim. Maalesef bu konuda tekrar sınıfta kalıyor Hitman. Mesela bir düşmanı öldürüp odaya saklandığınızda sazan gibi düşmanlarınız tek, tek odaya girip sizi öldürmeye çalışıyorlar. Sizde hazırlıklı olduğunuz için gelenleri keklik gibi avlıyorsunuz. Yani birisinin aklında odaya bomba atmak gelmiyor. Ya da odanın başka bir girişi olup olmadığına pek aldırmıyorlar. Bir süre sonrada düşmanlarınız tükeniyor ve elinizi kolunuzu sallayarak bölümü bitiriyorsunuz.

Yapay zeka birçok yapımcı için tam bir kabus. 2005 sonlarında çıkan FEAR yapay zeka olarak çok şeyler vaat etmişti ama piyasaya çıktığında ne olduğunu gördük. Düşmanların yaptığı script sahnelerinden başka bir şey değildi. Açıkçası beni yapay zeka konusunda en çok tatmin eden oyun Commandos 1 ve 3 olmuştur. FPS olarak ta Doom ve HL. Neyse yapay zekanın insan zekasının 1/14 olduğunu düşünürsek pekte kafaya takmaya da gerek yok sanırım.

Animasyon konusunda yine başarılı bir oyun var karşımızda. Gayet yumuşak ve akıcı bir animasyon söz konusu. Düşmanların vurulduğu yere göre tepki vermesi veya ajanımız vurulduğunda yaraların vücudunda görülebilmesi çok iyi yansıtılmış. Ayrıca küçük detaylar oyunu daha bir güzelleştiriyor. Herhangi bir düşmanı öldürdüğünüzde başka bir kişi onu gördüğünde öldüğünü anlarsa anında ceset torbasına koyuyor ve sürüklemeye başlıyor. Bu ufak gibi bir ayrıntı gibi görünse bile bence gayet iyi düşünülmüş.

Teknik detaylara bakalım birazda. Grafik olarak serinin en iyisi olduğu kesin. Geliştirilen grafik motoruyla ortamlar gerçek gibi. Uçan kuşlar, ortamla etkileşim gibi özellikler canlı bir şehir atmosferi sunuyor. Ama bana bazı bölümlerdeki parlaklık aşırı gibi geldi. Ara videolar nerdeyse kusursuz. Sesler yine harika. Ajanımızın ses tonu çok karizmatik. Müzikler serinin diğer oyunlarındaki gibi usta ellerden çıkmış. Kısaca teknik detaylarda herhangi bir kusur bulmak zor.
İncelemeyi bitirmeden önce Hitman'in her serisini büyük bir zevkle oynamış ve işin uzmanı olan yazarlarımızdan Bahadır'ın da görüşlerini almak istedim.

"İlk Hitman'i kurduğumda karakter inanılmaz itici gelmişti. Zamanla oyuna ısındığımda ensesinde barkod olan ve kel olan bir kiralık katil sempatik gelmeye başlamıştı. O zamanlar tarzında bir ilk olan oynanışı ile beni bir hayli etkilemişti. Serinin ikinci oyunu ile resmen Hitman fanatikliğim tavan yapmış ve her dakikasını eğlenerek oynamıştım. Üçüncü oyun Contracts tam bir hayal kırıklığıydı benim için... türe hiç bir yenilik getirmemesi, sanki sıkılan oyuncular düşünülerek abartılmış aksiyon sahneleri resmen beni çileden çıkarmıştı. İşte Blood Money'e aynen bu duygular içinde yaklaştım. Oyunun elden geçirilmiş ve IO grafik motorunun resmen baştan yazmışlardı. Post Processing efekti oyuna görsel olarak eklenen en büyük etkenlerden bir tanesiydi. Oyun ilk iki oyun gibi özünü korumuş ve olabildiğince stealth (gizlilik) öğesine yer verilmişti. Hitman 2'yi nasıl severek oynadı iseniz Blood Money'i de aynen öyle oynayacaksınız. Ben oyunu severek oynadım eğer sizde bir Hitman fanatiği iseniz oyunu kesinlikle kaçırmayın derim. Son zamanlarda oynayabileceğiniz en iyi stealth-action olduğu kesindir."

Sanırım oyun hakkında söyleyecek fazlada bir şey kalmadı. Bence serinin en kaliteli oyunu olmuş. Ajanımızla yeni maceralar yaşamak istiyorsanız BLOOD MONEY sizi yeterince tatmin etmeyi başaracak.

Daima iyi oyunlarda buluşmak üzere...
Oyundan Görüntüler
Hitman Blood Money HitmanBloodMoney_2
Hitman Blood Money 32125-Hitmanbloodmoney4
Hitman Blood Money Hitman-blood-money-2006
Kendi Upload'ım Tek Link
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Hitman Blood Money
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hitman Blood Money
» Hitman Blood Money 4
» Hitman Blood Money
» Hitman 4 Blood Money
» Hitman Blood Money