BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir
Merhaba Ziyaretçi,
Formumuza Hala Kayıt Olmadınmı?
Formumuzdan Faydalanmak İstemezmisin?
Forumda Bilgi Paylaşımı Yapmak İstemezmisin?
Moderatorlermize Ödevlerin Hakkında Soru Sormak İstemesmisin?
Tabiki İstersin O zaman Ne Duruyorsun Hemen Kayıt Ol ve Bilgilermizden Faydalan..


BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir


 
AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  


Paylaş | 
 

 İstiklal Madalyalı tek İlçe: İNEBOLU

Aşağa gitmek 
YazarMesaj


avatar

Kayıt tarihi : 01/01/70
Aktiflik :
998 / 999998 / 999

Deneyim :
998 / 999998 / 999

Saygınlık :
998 / 999998 / 999

Seviye :
100 / 100100 / 100


MesajKonu: İstiklal Madalyalı tek İlçe: İNEBOLU    Cuma Şub. 11, 2011 8:53 am

İstiklal Madalyalı İlçe: İNEBOLU
Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıklarıyla İstiklal Madalyası alan İnebolu şimdi ilgi çekmeye başlayan turizm hareketleri ile göçten kurtulup ekonomik ve sosyal gelişimini sağlamaya çalışıyor.
Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıklarıyla İstiklal Madalyası alan İnebolu şimdi ilgi çekmeye başlayan turizm hareketleri ile göçten kurtulup ekonomik ve sosyal gelişimini sağlamaya çalışıyor. Kaymakam Ali Yener Erçin, “İlçe son yıllarda ilgi çekmeye başlayan turistik yerlerdendir. Denizin yanında özellikle doğa güzelliği, yemyeşil tepeleri hayranlık uyandırmaktadır” dedi. İlçe merkezinde arıtmalı kanalizasyon sisteminin mutlaka oluşturulması gerektiğini ifade eden İnebolu Kaymakamı Erçin, “1999 yılında İnebolu’dan kaldırılan gümrük kapısının tekrar açılması hem ilimiz hem de diğer ilçelerimiz açısından faydalı olacaktır” diye konuştu. Kaymakam Ali Yener Erçin, BİZİM MAHALLİ İDARELER GAZETESİ’ne ilçesinin konumu, sosyal yapısı ve kaymakamlık olarak yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:

İLÇENİN TARİHİ

“İnebolu’nun ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber Miletler tarafından bir kıyı kolonisi olarak eski adıyla Poyraaltı, şimdiki adıyla Boyranaltı Mahallesinde ilk defa kurulduğu kale kalıntılarından anlaşılmaktadır. İnebolu’nun ilk adı İonopolis’tir. Bu isimden de anlaşılabileceği gibi İon şehirlerinden birisidir. İonopolis” daha sonra “İnepolis” adını almıştır. İnebolu adını Selçuklular zamanında almıştır. Bazı bilgilere göre M.Ö. 1200 yıllarında Gasgaslar tarafından kurulmuştur. 1834’te Küre’ye bağlı bir nahiye iken 1867 veya 1873 ten sonra ilçe olmuştur.

İSTİKLAL MADALYALI İLÇE

Kurtuluş Savaşı sırasında silah, cephane ve mühimmat Anadolu’ya İnebolu üzerinden ulaştırılmıştır. 9 Haziran 1921’de Yunan savaş gemileri Panter ve Kalkış İnebolu’ya gelmiş, silah ve cephanelerin teslimini istemiş, verilmeyince de İnebolu bombalanmıştır. Aynı torpidolar 30 Temmuz 1921’de tekrar gelerek İnebolu’ya 3 mermi daha atmışlar, fakat karşılaştıkları imanlı, azimli savunma ve mücadele karşısında karaya çıkamadan geri dönmüşlerdir. İlçe merkezi düşman işgaline uğramamasına rağmen İnebolulular çok kayıp vermişlerdir. İnebolu’nun vatansever halkı ve kayıkçısı Yunanlılara karşı yiğitlik destanları yazmıştır. Mustafa Kemal cephede; “Gözüm Sakarya’da Dumlupınar’da, kulağım İnebolu’da” diyerek İnebolu’ya önem vermiş ve İnebolu’nun bu destansı mücadelesi 11 Şubat 1924 tarihinde TBMM’nin çıkarttığı 66 numaralı kanunla beyaz şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirmiştir. İlçemizin şeref ve kahramanlık günü olan 9 Haziran her yıl büyük bir coşkunlukla kutlanmakta, ayrıca Ulu Önder M. Kemal ******‘ün önce İstiklal Madalyası ve Beratı ile taltif ettiği kayıkla kağnının mucizeler yarattığı beldemiz İnebolu’ya, 1 gün için gelip 3 gün onurlandırdığı şapka ve kıyafet devriminin ilk nutkunu söylediği 25-28 Ağustos tarihleri arasında her yıl törenler yapılmaktadır.

NÜFUS DURUMU

2000 genel nüfus sayımına göre nüfus 9486’dir. Köylerin nüfusu ise 17362’dir; toplam nüfusu ise 26848’dir. İlçemizden devamlı bir şekilde dışarıya göç olduğundan nüfus artışı azdır. Nüfus kayıtlarına göre İlçenin toplam nüfusu 90000’dir

TURİZMDE İLGİ ÇEKİYOR

İlçemiz son yıllarda ilgi çekmeye başlayan turistik yerlerdendir. Denizin yanında özellikle doğa güzelliği, yemyeşil tepeleri hayranlık uyandırmaktadır. İlçede 400 yatak kapasitesi mevcut olup, diğer otellerle kamu kuruluşlarının misafirhaneleri ile birlikte 500 yatak kapasitesi vardır. Yaz aylarında İnebolu Lisesinin 300 yataklı pansiyonu da gelen öğretmen ailelerine tahsis edilmektedir. Dışardan gelen İnebolu’lar ise akrabalarının evlerinde misafir olarak kalmaktadırlar. Cide ve Abana yolları güzergahındaki bir çok koylardan plaj olarak yararlanılmaktadır. İnebolu’ya gelenlerin büyük çoğunluğu Boyranaltı sahilinde denize girmektedir. Özelliklede Özlüce koyu sahilleri çadır ve karavan turizmi için çok elverişlidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İstiklal Madalyalı tek İlçe: İNEBOLU
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
BZMFRM,Oyun Arşivi,Program Arşivi,Online Oyunlar,Knight,Metin2,CS,Ödev Arşivi,Online,Slayt,İndir :: Genel Bilgiler :: Genel Bilgiler-
Buraya geçin: